ფატმან კვარაცელია 1994 წელს ჩაირიცხა საქართველოს დავით აღმაშენებლის სახელობის უნივერსიტეტში იურიდიულ ფაკულტეტზე. 1999 წელი დაამთავრე სწავლების 5 წლიანი კურსი.
2000-2003 წლებში მუშაობდა ადვოკატის პოზიციაზე ,,შემოქმედთა და ადვოკატთა კავშირი ვექილი XXI“, 2003-2005 წლებში იყო საქართვლოს ადვოკატთა კოლეგიის ადვოკატი, 2005-2006 წლებში კავშირის „ადვოკატთა და იურისტთა კავშირი XXI საუკუნე“ დამფუძნებელი, ადვოკატი და პრეზიდენტი. 2006 -2009 წლებში იყო საარბიტრაჟო სასამართლოს თავმჯდომარე , დამფუძნებელი მუდმივმოქმედი კერძო არბიტრაჟი „მართალი“.2007-2008 წლებში იყო საჯარო რეესტრის ავტორიზებული მომხმარებლის რეგისტრატორი. 2009 წლიდან არი საარბიტრაჟო სასამართლოს თავმჯდომარე, მუდმივმოქმედი კერძო არბიტრაჟი ,,მედიატორი 2010’
ფატი 2006 წლიდან არ საქართველოს ადვოკატთა ასოციაციის წევრი - ადვოკატი საერთო სპეციალიზაციით, მაგრამ საადვოკატო საქმინაობას ახორციელებს სამოქალაქო-ადმინისტრაციული განხრით.
2022 წლიდან არის კავკასიის უნივერსიტეტის სამართლის სკოლის დოქტორანტი.